BOOKS

.:: Deklaracje e-PIT w 2023 roku ::.

Najpopularniejsze sposoby rozliczenia e-PIT

Rok 2023 przynosi ze sobą wiele zmian w prawie podatkowym. W związku z tym podatnicy mogą spodziewać się wyraźnej różnicy rozliczając e-PITy online w porównaniu do ubiegłych lat. Wynika to między innymi ze zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Projekt skupia się na tym, by walczyć z efektami pandemii, które dotknęły wielu Polaków w postaci finansowych strat, oraz na rozwoju infrastruktury. 

e pity podatki

Skutkiem ubocznym epidemii jest uzmysłowienie sobie, że w wielu przypadkach fizyczna obecność nie jest niezbędna do efektywnego działania co niektórych procesów. Kiedy niewychodzenie z domu było jednym ze sposobów na zatrzymanie rozwoju epidemii, koniecznym było umożliwienie załatwienia wielu spraw wyłącznie przez internet. Praca zdalna była koniecznością, a teraz, nawet po zakończeniu pandemii, wielu pracodawców pozostało przy hybrydowym trybie nawet, gdy nie jest to już konieczne ze względów profilaktycznych.

Niejedną sprawę urzędową można także załatwić całkowicie bez opuszczania domu. W 2019 roku ministerstwo finansów udostępniło do użytku publicznego program do rozliczenia twój e-PIT, z którego mogą skorzystać podatnicy chcący uniknąć wypełniania papierowych druczków. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku działało już od około dziesięciu lat wiele innych programów rozliczających ePITy. Jeśli szukasz najlepszego sposobu jak rozliczyć PIT przez internet, warto rozważyć plusy i minusy każdego z nich. Korzystając ze strony podatki gov pl, który oferuje usługę e urząd skarbowy, plusem jest fakt, że nie musisz wprowadzać danych zarobkowych samodzielnie gdy rozliczasz PIT 37 i 38. Dane te są już zarejestrowane na twoim koncie w usłudze e podatki. Korzystając z tej opcji, należy jednak pamiętać, że rządowy program jest jednym z młodszych spośród wszystkich dostępnych i, co za tym idzie, mniej czasu zostało poświęcone na dopracowanie jego funkcjonowania. Korzysta z niego wiele podatników i obraca duża ilością danych – tym większe ryzyko na pojawienie się niedopatrzeń czy błędów. Zautomatyzowanie procesu zamyka też możliwość wprowadzenia bieżących poprawek, jeśli jakieś byłyby konieczne, i wymaga czujności podczas wprowadzania ulg, do których jesteśmy uprawnieni – program nam o nich nie przypomina i łatwo je nieświadomie ominąć. 

Jeśli wolisz polegać na bardziej sprawdzonych metodach, by złożyć twój e-PIT – rozliczenie w którymś z działających już od wielu programów może być rozwiązaniem dla ciebie. Bezpłatne programy, takie jak PITax.pl, poświęciły już ponad 10 lat na doskonalenie swojego działania i zoptymalizowanie procesu rozliczenia tak, by był on jak najbardziej przystępny i przejrzysty dla podatnika. Przykładają też starań, by zeznanie podatkowe było jak najkorzystniejsze dla rozliczającego.

Polski Ład walczy z pokłosiem pandemii

Pandemia koronawirusa w 2020 roku popchnęła cały świat to podjęcia wyjątkowych kroków w celu naprawienia szkód przez nią wywołanych. Kryzys, który wywołała zmusił poszczególne państwa do uświadomienia sobie jak bardzo nieprzygotowane są na takie katastrofy. Wprowadzone w życie zostały zmiany mające na celu wyrównanie strat spowodowanych przez pandemię i lepsze przygotowanie się na kolejne podobne sytuacje. 

W Polsce w 2021 roku rząd ustanowił Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, potocznie zwany po prostu Polskim Ładem. Jest on odpowiedzią na ciężką sytuację ekonomiczną panującą w Polsce w wyniku drastycznych środków, jakie zostały podjęte w celu walki z koronawirusem. Ma na celu przyniesienie rekompensaty finansowej podatnikom, na przykład w formie ulg podatkowych, oraz skupia się na modernizacji infrastruktury kraju, między innymi pod kątem ekologicznym. Stara się także zwiększyć gotowość na sytuacje kryzysowe mające związek ze zdrowiem. W 2021 została wprowadzona ustawa dążąca do podwyższenia środków przeznaczanych na cele zdrowotne do 7% PKB. W planach jest osiągnięcie tego progu w ciągu 6 lat, czyli do 2027 roku, ciężko jednak przewidzieć, czy cel ten jest możliwy do osiągnięcia. 

Efekty zmian Polskiego Ładu w rozliczeniach e-PIT w 2023 roku

Rozliczając e-PIT 2023 możemy spodziewać się wyższej kwoty zwrotu niż w roku poprzednim w wyniku zmian jakie projekt ten ze sobą przyniósł. Tymi, które najbardziej wpływają na różnice w kwotach zwrotów są zmiany w stawkach opodatkowania.

W 2022 roku zwiększona została kwota wolna od podatku z 8 000 do 30 000 złotych. Osoby, których dochody nie przekroczyły tej kwoty, dostaną pełny zwrot podatku dochodowego. Co więcej, podatnicy, którzy nie spodziewają się przekroczyć w danym roku podatkowym tej sumy, mogą złożyć u pracodawcy wniosek o nieodprowadzanie z ich wypłaty zaliczki. Pracodawca zacznie ją pobierać od kwoty przekraczającej ten próg, gdy ich dochody go sięgną. Na tej zmianie zyskają także emeryci. Jeżeli ich emerytura nie przekracza kwoty 2500 złotych na miesiąc, nie będzie pobierana od niej wartość zaliczki.

Inną zmianą jest podwyższenie progu podatkowego oraz zmniejszenie ilości należnego państwu podatku. Od dochodów mieszczących się w skali między 30 000 a 120 000 złotych, pobrane będzie 12% podatku, a nie, jak dotychczas, 17%. Przychody wyższe niż 120 000 zł, opodatkowane będą w stawce 32%. W obu przypadkach odjęta będzie też kwota zmniejszająca podatek.